Інформація для батьків

Для батьків

Важливими умовами успіху співробітництва сім'ї і школи є "виховання всім світом", підтримка даного напрямку на всіх рівнях, тобто створення єдиного освітнього простору.

Кожен педагог, класний керівник мріє бачити у батьках дитини свого однодумця. Тільки компетентні, чуйні батьки зможуть вчасно зреагувати на зміни, що відбуваються з дитиною.

Компетентні батьки - це мінливі батьки, а значить змінюється життя дитини і суспільства в цілому і в кращу сторону.

 

Пам'ятайте, що дитина — дзеркало життя своїх батьків.

Як у краплині води відображається сонце, так і в дітях відображається вся організація життя сім'ї, працьовитість,

духовне багатство і моральна чистота матері й батька.

 

ПРОГРАМА ЗАСІДАНЬ БАТЬКІВСЬКОГО ВСЕОБУЧУ

Тема 1. «Як Ви ставитеся до своїх дітей», «Я — хороший вихователь»

Виявлення рівня міжособистісних стосунків батьків і дітей в умовах сім'ї; консультаційна допомога для налагодження стосунків у кризових ситуаціях. Тестування «Які Ви батьки?».

Тема 2. «Як виховувати дитину фізично здоровою»

Ознайомлення з тренінговою формою роботи з формування здорового способу життя молодого покоління в сім'ї. Тренінгове заняття з батьками. Використання опитувальника для батьків.

Тема 3«Дитина та її права», «Ні — насильству!»

Тренінгові заняття щодо реалізації своїх прав та прав своїх дітей стосовно попередження жорсткого поводження з дітьми, надання інформації про види насилля, аналіз небезпечних для дітей ситуацій та способів їх уникнення. Визначення способів вирішення конфліктів, ознайомлення з методами вирішення конфліктів.

Тема 4. «Розвиток творчих здібностей особистості в сім'ї»

Опитування (тестування) батьків «Чи талановита Ваша дитина?». Визначення здібностей дитини. Тренінгове заняття щодо розвитку творчих здібностей дітей у сім'ї. Поради батькам, які прагнуть розвивати творчі здібності своїх дітей.

Тема 5. «Дитячі емоції: тривога і страх»

Розширення знань батьків про емоційну сферу дітей та умови забезпечення емоційного комфорту. Причини виникнення дитячих страхів та шляхи подолання. Анкетування батьків для визначення рівня тривожності та діагностики страхів у дитини.

Тема 6. «Стилі батьківського виховання»

Надання інформації про стилі батьківської поведінки в сім'ї. Усвідомлення батьками позитивних і негативних сторін різних моделей виховання та формування особистості дитини. Визначення особистого стилю батьківської поведінки (опитувальник).

Тема 7. «Дисципліна: покарання, прохання, заохочення»

Правила налагодження і підтримки в сім'ї безконфліктної дисципліни. Покарання. Негативні наслідки покарання. Заохочення. «Зони радості». Причини порушення поведінки дітей. Рекомендації щодо виховання дитини.

Тема 8«Батьки і діти: культура взаємовідносин»

Особливості психічного та вікового розвитку дитини. Сподівання та побоювання батьків щодо виховання своїх дітей. Ознайомлення з поняттями «прийняття» дитини, особливостями батьків, які приймають і не приймають дитину, впливом негативних установок. Розуміння, визнання і прийняття дитини. Негативні ефекти типових батьківських реакцій. Визначення рівня батьківської компетентності. Основні способи, якими батьки виражають любов.

 

 

 

Поради для батьків п’ятикласників

1. Якщо Вас турбує в поведінці дитині, якомога швидше зустріньтеся ї обговоріть це із практичним психологом та класним керівником.

2. Цікавтеся шкільними справами, обговорюйте складні ситуації, разом шукайте вихід з конфліктів.

3. Порадьте дитині в складних ситуаціях звертатися до шкільного психолога або класного керівника.

4. Привчайте дитину до самостійності поступово.

5. Не слід відразу послаблювати контроль за навчальною діяльністю, якщо в період навчання в початковій школі вона звикла до контролю з вашого боку.

6. Основним помічником у складних ситуаціях є терпіння, увага, розуміння.

7. Допомагайте дитині виконувати домашні завдання, але не робіть їх самі.

8. З’ясуйте, що взагалі цікавить вашу дитину, а потім встановіть зв’язок між його інтересами і предметами, що вивчаються в школі.

9. Особливі зусилля прикладайте для того, щоб підтримати спокійну та стабільну атмосферу в домі, коли в житті дитини відбуваються зміни.

10. Намагайтеся уникнути великих змін чи порушень в домашній атмосфері. Спокій домашнього життя допоможе дитині більш ефективно вирішувати проблеми в школі.

 

"Золоті" правила виховання щасливої дитини

1.Стимулюйте інтелект дитини. Створивши сприятливі умови, можна підвищити розумовий розвиток дитини . Тому - не гайте часу. Пізніше це зробити набагато важче.

2. Формуйте самоповагу. Висока самооцінка додає сміливості братися за нове, ризикувати і навіть зазнавши невдачі, все-таки перемагати. Необхідно розвивати в дитини такі здібності, прищеплювати такі навички, котрі б вирізняли її з-поміж інших, викликали б повагу ровесників і дорослих. Діти мають знати , що успіх, майбутній добробут залежить від них самих.

3. Навчіть дитину спілкуватися. Є шість умов, за яких у дитини виробляються корисні навички:

• щира любов до батьків дає відчуття захищеності;

• приязне ставлення до навколишніх, не лише до близьких і рідних;

• зовнішня привабливість: одяг, манери;

• можливість спостерігати правильне соціальне спілкування: поведінка батьків, вчителів, ровесників;

• висока самооцінка, а звідси – впевненість у собі;

• мати хоча б середній запас слів, вміти підтримувати розмову.

4. Пильнуйте, щоб дитина не стала "залежною" від комп’ютера чи телевізора. Телевізор, комп’ютер, як злі чаклуни, здатні красти в дитини години, дні й роки . Надмірне сидіння перед телевізором чи комп’ютером гальмує в дітей розвиток мовлення. Діти стають нервовими, миттєво реагують дією, не намагаючись осмислити та обговорити події. Потрібно залучити дітей до занять спортом, музикою, читанням, корисною роботою, тощо.

5. Виховуйте відповідальність і порядність. Не лише повсякчас пояснюйте, що таке добре, а що – погано, а й закріплюйте гарні звички, карайте за негідні вчинки, тільки не різкою. За приклад дитині має слугувати гідна поведінка батьків, а пізніше ровесників.

6. Навчіть дитину шанувати сім’ю. Щоб виростити ніжних і люблячих дітей, оточіть їх піклуванням, ласкою з перших днів життя . Діти мають бачити все тільки добре та розуміти "хочу"і "треба". Любов і повага між членами родини краще за будь-яку лекцію дадуть зрозуміти дитині, що сімейне життя – це,насамперед, рівноправність у стосунках, відповідальність перед коханою людиною, бажання зробити для неї добро, виявляти ніжність та взаємну повагу.

7. У кожної дитини має бути гарний друг. Друзі, яких виберуть собі ваші діти, впливатимуть на їхні орієнтири й поведінку. Батьки спрямовують і зміцнюють цю дружбу та дбають про якнайширше коло знайомств із ровесниками з благополучних сімей.

8. Будьте вимогливими. Діти з високою самооцінкою, почуттям власної гідності, вмінням робити щось краще за інших виховуються, як правило, у сім’ях, де до них ставлять високі вимоги:дотримуватися порядку у домі, організовувати своє дозвілля, гідно поводитися. Не будьте тиранами . Запам’ятайте, що відповідальними, розумними й слухняними діти стають не одразу. На це треба витратити роки.

9. Привчайте дитину до праці. Певною мірою ви можете запрограмувати життєвий успіх своїх дітей. Подбайте, щоб вони без примусу набули трудових навичок, заповніть їх життя цікавими і корисними справами, що вимагають певних зусиль на шляху до успіху . Нехай вчаться долати труднощі.

10. Не робіть за дітей те, що вони можуть зробити самі. Нехай все перепробують, вчаться на власних помилках. Беруть участь у сімейних нарадах . Нехай якнайраніше привчаються робити щось для інших, особливо, те, що в них добре виходить. 

 

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ

  1. Любіть дитину не за те, що вона розумна чи красива, а лише за те, що вона рідна дитя.
  2. Головне новоутворення підліткового періоду — відкриття своєї індивідуальності, свого «Я».
  3. Починається перебудова організму — дитина стає імпульсивною, з'являється негативізм, часта зміна настрою, суперечки із ровесниками, бунт проти батьків.
  4. На дітей звалюється криза, пов'язана з бажанням самостійності, відокремленості від батьківської опіки і страхом перед невідомим дорослим життям.
  5. Зростає дух незалежності, який робить стосунки підлітка в сім'ї, в школі дуже напруженими.
  6. Бажання звільнитися від зовнішнього контролю поєднується із збільшенням самоконтролю і початком свідомого самовиховання.
  7. Підліток дуже чутливий, вразливий і легко піддається впливам, як позитивним так і негативним.
  8. Підвищений рівень тривожності.
  9. Внутрішній світ дитини ще не має стабільності, тому батькам не бажано залишати своїх дітей без розумного нагляду.
  10. Розширюється спілкування.
  11. Підвищується інтерес до свого тіла, зовнішності.
  12. З'являються нові авторитети.
  13. Недоліки і протиріччя в поведінці близьких і старших сприймаються гостро і хворобливо.
  14. В батьках хочуть бачити друзів і порадників, а не диктаторів.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар